نام شركتتاريخ عضویت
استودیو طراحی گرافیک میم.نون
5 ارديبهشت 1397
چاپخانه فردوسی ایلام
3 ارديبهشت 1397
مهر آيين
3 ارديبهشت 1397
  


گفتگويي با محمود خانزاده
محمود خان‌زاده: کاغذ در دوماه آینده ارزان خواهد شد/ سهم دلالان در بازار بسیار زیاد شده است
31 ارديبهشت 1391
گفتگویی که می‌خوانید 14 اردیبهشت با محمود خان‌زاده انجام شده است. بدلیل مشکلات و گفتگوی‌های دیگر با‌تاخیری چند هفته‌ای بروی وب سایت مرکز اطلاعات کاغذ قرار گرفت. آن زمانی که قیمت کاغذ همچنان در اوج بود و دلار آزاد در قیمت 1800 تومان تثبیت شده می‌نمود.
خان‌زاده مهترین گلایه خود را به وضعیت بازار امروز کاغذ بازگرداند و آن را بیمار و سرگردان خواند. همچنین کمترین میزان تاثیر بر قیمت کاغذ را از آن دلار دانست و بازار امروز را گرفتار دلالان معرفی کرد. خان‌زاده اظهار امیدواری هم کرد که در آینده‌ای نزدیک قیمت کاغذ، کاهش یابد.
چرا اوضاع بازار به این میزان نامتعادل و غیر‌ثابت است؟
باید توجه کنید که امروز با وجود نبود تقاضا، کاغذ گران است. مشکل بازار به برخی سیاست‌های دولتی بازمی‌گردد. برخی از واردات ما تحت تاثیر روابط اقتصادی کلان دولت با دیگر کشورهای جهان است. وارداتی که ممکن است به جبر از کشوری باشد که اصولا کالای نامرغوب و با کیفیت پایین به ما ارایه می‌دهد.
مثل؟
مثل کشور هند. اگر قرار باشد کالای هندی وارد کنیم بهتر است به مناسبت شعار سال هم که شده به کالای داخلی بها دهیم. برخی از اجناس هندی در حد گرید (C) هم نیستند.
پیش از این با کشور کره بیش از هر نقطه از جهان کار می‌کردیم و از کیفیت خوبی هم برخوردار بود تا اینکه مشکلات تحریم یکی بعد از دیگری شروع شد؟
ایران با کشور کره بواسطه شرکت دوو کار می‌کرد. دوو رابط بین ایران و اندونزی بود. سال گذشته دوو تمام اختیارات خود را به شرکت ال‌جی سپرد. در این زمان ال‌جی اعلام کرد که تنها می‌تواند جنس کره‌ای ارایه دهد و نمی‌تواند ال‌سی اندونزی را ارایه کند. بعد از آن بود که با جهش قیمت دلار همه فکر کردند که افزایش قیمت کاغذ بدلیل دلار است اما دلیل اصلی همین بسته شدن ال‌سی اندونزی توسط ال‌جی بود.
در آن روزها با کم و زیاد شدن دلار به بازار شوک وارد می‌شد و قیمت ها تغییر می‌کرد؟
جنس وارداتی به تولیدکنندگان جزء می‌رسد و آنان به دنبال بهانه‌های گوناگون برای سود بیشتر هستند. به هرصورت معطل ماندن جنس برای فروش در انبارها با خود مقادیری سود به همراه دارد که توزیع‌کنندگان به دنبال افزایش آن هستند. به این معادله، نبود تقاضا را هم اضافه کنید. نهایتا خواهید دید که بواسطه بیماری بازار و سیاست‌های وارداتی، بازار چنین وضعیتی پیدا کرده است. با اینکه دولت به دانشجویان بن کتاب می‌دهد، ناشران فقط برای چاپ قیمت جدید برای کتاب‌های گذشته خود، کاغذ می‌برند وعملا حجم کاری ندارند.
توزیع‌کنندگان برای افزایش قیمت کاغذ به بهانه افزایش قیمت دلار دلیلی موثقی ندارند زیرا که با دلار دولتی جنس وارد شده است. هیچ‌وقت سابقه نداشته که کاغذ به روز 1000 تا 2000 تومان افت کند که البته به لطف اتفاقات اخیر این را هم تجربه کردیم. بنظر من بازار تجربه جدیدی را به خود می‌بیند.
پیش از اینکه به موضوع مهم تجربه جدید برای بازار برسیم بهتر است سهم هریک از عوامل دگرگون کننده بازار در سال گذشته و امروز را بررسی کنیم؟
عامل اصلی سیاست‌های نادرست اقتصادی بود و شاید بعد از آن دلار. با این سیاست‌ها جاهایی که مشکل نداشتیم هم به مشکل برخوردیم. با اینکه کره صادرات از اندونزی را بر روی ما بست قیمت کالای چینی هم گران شد. در حقیقت کره را از دست ندادیم اما طوری عمل کردیم (خواسته یا ناخواسته) که چین جایگزین تمام انتخاب‌های ما شود. می‌توانسیم به سراغ واسطه‌های دیگر برای ارتباط با اندونزی باشیم، مثل هند. همینطور می‌توانستیم به صورت TT جنس وارد کنیم. یعنی کاملا نقد. گرچه باید گفت دولت همیشه ذخیره کاغذی مطلوبی داشته و نگاه استراتژیکی به این کالا دارد اما سیاستگذاری‌های اقتصادی مطلب دیگری است.
از این گذشته عوامل مختلفی بر بازار ایران تاثیر می‌گذارند. سال 87 یکماه بعد از زلزله شیلی قیمت کاغذ در ایران بشدت تغییر کرد. هرکسی عاملی را برشمرد غافل از اینکه مواد اولیه کاغذ از شیلی تهیه می‌شود و این زلزله باعث تعلل و تاخیر در ارایه آن به جهان شده است.
دلال‌ها در این میان از نابسامانی بازار کاغذ به چه میزان سهم داشته‌اند؟
در روز، بازار ظرفیتی برابر با 20000 بند سه ورقی دارد ولی متاسفانه اکثر این معاملات خروجی ندارد و جنس در بنگاه باقی می‌ماند. در حقیقت جنس به سختی به دست مصرف‌کننده می‌رسد. این خود یک بیماری است که بازار کاغذ از آن رنج می‌برد.
گفتید با تجربه جدید و بازار جدیدی روبرو هستیم؟
طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در سال جاری باید به تولیدات داخلی توجه شود اما ما در داخل چند برند محدود داریم. دولت توانایی آن را دارد که از این برندها حمایت کند اما در مقابل واردکنندگان باید هزینه‌ و تلاش بیشتری را به خرج دهند تا این روند شکل بگیرید. گرچه تولیدکنندگان ایرانی هم با مشکل روبرو هستند. مشکلاتی مانند کیفیت و عدم استفاده از کاغذ آنها در دستگاه‌های دولتی که با برخی از برندهای داخلی همکاری نمی‌کنند، از این جمله‌اند. مثلا دولت می‌تواند با کاغذ داخلی مصرف دستگاه‌های خود را جبران کند اما بسیاری از بانک‌ها سیستم چاپشان را با کاغذ‌ها و برندهای خارجی تطبیق داده‌اند که تغییر آن برایشان هزینه گزافی خواهد برد. بهرحال اگر قرار باشد شعار سال را محقق کنیم باید از دستگاه‌های دولتی شروع کنیم.
پیش‌بینی شما برای آینده بازار چیست؟
کاهش قیمت .
چیزی که خیلی ها ابدا به آن اعتقاد ندارند؟
بله. ولی مطمئنم در دو ماه آینده با کاهش قیمت شدید روبرو خواهیم بود. تجربه نشان داده که افزایش قیمت بدون ثبات با کاهش قیمت بدون ثبات همراه است. اولین پارتی کالایی که به بندر وارد شود قیمت‌ها را خواهد شکست. در دوماه آینده بازار خوبی را تجربه خواهیم کرد زیرا که افت تابستان امسال احتمالا به اوایل سال جاری منتقل شده و در کل سال با بازار پر‌رونقی‌تری نسبت به سال گذشته روبروخواهیم بود. گرچه برای ثبات واقعی باید تا سال آینده صبر کنیم زیرا که قطعا در سال جاری نصیبمان نخواهد شد.
جدا از این در دوران تغییر هستیم. با توجه به کاهش ارزش پول کم‌کم مردم به این فکر می‌افتند که جنس وزنه بهتری است برای نگهداری از ارزش کارشان تا تولید و این آنان را به سمت انبار کالا پیش خواهد برد. اینکه آیا هند کیفیت تولیداتش را بهتر می‌کند یا آنکه مسیر کره باز می‌شود، شرایط بازار سال آینده را تبیین خواهد کرد. زمانی از برزیل و پرتغال کاغذ وارد می‌کردیم ولی دیگر از آنها خبری نیست باید دید در سال‌های آینده چه کشورهایی جای کره و اندونزی را خواهند گرفت. روند مجهولی پیش‌رو داریم.
در حال‌حاضر کاغذ خاصی در بازار کم داریم؟
در حال حاضر ورود جنس داریم اما نبود کاغذ در گرم‌های مثل 80 مشکل‌ساز شده است. البته در انبارهای خصوصی ممکن است وجود داشته باشد اما همه به امیدی آن را نگه داشته‌اند.
یعنی در این یک‌سال رشد قیمت هم نگه داشته‌اند؟
از 6 ماه گذشته تجار با احتیاط و وسواس بسیاری کاغذ خود را فروخته‌اند. گرچه توزیع‌کننده نمی‌تواند نفروشد زیراکه چکی خرید کرده و تا سررسید چک باید کالای خود را بفروشد اما تاجر نقد خرید می‌کنند و می‌تواند به خواست خود کالایشان را نگه دارند.
پس بنظر شما یوزانسی‌ها در بازار اوایل سال و اواخر سال گذشته ضرر کردند؟
بله. افرادی که جنس خود را سریع تبدیل به پول کردند ضرر کردند.
جدا از تصمیمات و تحولات دولت، بازار در واکنش به بی‌ثباتی در خود چه کرده و اصولا چرا تجار اینقدر در برابر تحولات اطراف خود منفعل عمل می‌کنند؟
تجار نقش بسیار کم رنگی در بازار دارند. حرف اول در بازار کاغذ در دستان دلال‌ها است. تاجر با قیمت بالا جنس را به واسطه می‌دهند و او آن را سریع به پول تبدیل می‌کند. با این وجود جنس با قیمت واقعی خود به فروش نمی‌رسد. یک ویزیتور که مغازه هم ندارد قیمتی در بازار می‌دهد که از 10 تاجر هم پایین‌تر است، این یعنی بیماری و ضعف بازار. شاید تجار هیچ نقشی نداشته باشند!
حتی در این بازار متلاطم؟
شاید در این بازار نقششان پررنگ‌تر شده باشد زیراکه به سود آینده خود مطمئن شده‌اند و به همین خاطر تصمیمات مناسب‌تری برای بازار می‌گیرند.
بازاری که با آن مواجهیم از بیماری‌های بسیاری رنج می‌برد. 11 ماه به یکدیگر احترام می‌گذاریم ولی در ماه اسفند از احترام خبری نیست. از سوی دیگر جدیدا بسیاری از ورشکستگی‌ها و یا کمبودها در میان تجار در ماه‌های غیر طبیعی اتفاق می‌افتد. قبلا رسم بر این بود که تنها در ماه اسفند با عدم پرداخت‌ها مواجهه بودیم ولی امروز در تمامی ماه‌ها شاهدآن هستیم. تجار در بازار کنونی سریعا به مشکل بر می‌خورند. نوسانات بازار بسیار زیاد شده است. در حقیقت سود امروز من از زمین خوردن همکار است. سودم از مصرف‌کننده نیست از ضرر همکارم است. این یک بیماری برای بازار کاغذ است.
با این‌حال اگر امسال توجه لازم را داشته باشیم، دوستان بهتری برای یکدیگر خواهیم بود. با روال کنونی بسیاری از تجار با مشکلات مالی روبرو می‌شوند و در رقابت سخت پایانی سال افراد بسیاری قربانی خواهند شد. می‌توانیم سودهایی که امسال خواهیم داشت را برای سال آینده هم ببریم اما نمی‌توانیم بازار گذشته را بار دیگر داشته باشیم. بازار خوب بشرطی محقق می‌شود که جنگ داخلی خودمان را برای تعیین قیمت کنار بگذاریم و یا حداقل به نتیجه برسانیم. باید بی‌اعتمادی را در بازار از بین ببریم. بیماری امروز بازار این است که تجار صبح به دلال‌ها نگاه می‌کنند و قیمت را تعیین می‌کنند.
آیا اتحادیه نباید این وفاق را میان تجار حاصل کند؟
شاید حرفم دوستان را ناراحت کند اما ما یا باید افرادی را به سندیت قبول کنیم یا اینکه از این رسمیت خارج کنیم. ما اتحادیه‌ای داریم که باید زیر مجموعه آن باشیم و البته خیلی از افراد نیستند. در کل اگر اتحادیه داشته باشیم که بتواند نظارت کند و جلوی بالا رفتن بی‌رویه قیمت و افت آن را بگیرد و یا حتی کنترل کند و ثبات چند روزه را بتواند برقرار کند، نگرانی نخواهیم داشت. اگر یک هفته قیمت کاغذ ثابت باشد طبیعتا تجارت هم بیشتر رونق می‌گیرد. متاسفانه چنین اتحادیه‌ای نداریم یا اینکه دوستان زیر بار دستورات اتحادیه خود نمی‌روند. درخواستم از همکاران این است که اگر مشکل از سمت آنان است و مسئله به رسمیت شناختن اتحادیه است، باید بدانند که به رسمیت شناختن اتحادیه رمز موفقیت ما و صدای مشترک ما در برابر مابقی اصناف و البته دولت است. اگر هم مشکل از جای دیگری است که باید افراد بزرگتر وارد شوند و مسئولیت بعهده بگیرند. منظورم در اینجا از بزرگتر سن نیست بلکه مسئله بعهده گرفتن مسئولیت و کار است.
بنظر می‌رسد که اتحادیه در خارج کردن برخی اقلام کاغذ از لیست کالاهای لوکس وزارت بازرگانی و یا در مورد امکان واردات از کره دخالت کرده و اقدامات موثری داشته است. بنظر شما چه کار دیگری باید انجام دهد؟
اتحادیه باید مورد قبول تمام تجار قرار گیرد و از نظر مالی قوی باشد. اتحادیه باید به گونه‌ای سخن بگوید که همه پذیرا باشند. اتحادیه اگر مبلغی برای حل مشکل بازار لازم داشته باشد و نتواند تهیه کند، کارآمد نیست. در جلسات اتحادیه شرکت نمی‌کنند و آن را سبک می‌شمارند. تجار، اتحادیه را باید شرعا بپذیرند و حکم آن بین تجار جاری باشد. اتحادیه وظایف مشخصی دارد و نباید شخصیت کاسب را در میان تجار داشته باشد. اتحادیه باید سایت قوی و اطلاع‌رسانی بروز داشته باشد. اتحادیه باید اعتماد مصرف‌کننده را به بازار جلب کند که البته نتوانسته است. اتحادیه برای تعیین قیمت نباید به دلال نگاه کند. باید تعهدات تجار نسبت به خودش را از آنان بازخواست کند. اتحادیه می‌تواند اعلام کند که اگر کسی کالای خاصی دارد که در بازار موجود نیست نباید قیمت‌ها را بشکند و آن را گران به مصرف‌کننده دهد، می‌تواند نفروشد اما نمی‌تواند گران‌فروشی کند، این مسئولیت اتحادیه است.
بازار امروز بازار بی‌عدالت و بیماری است. باید به آینده بازار بیشتر بیندیشیم.
کاغذ – مقوا- خرید کاغذ- فروش کاغذ – خرید مقوا – فروش مقوا- تحریر – گلاسه – پشت طوسی – کرافت – دستمال کاغذی – کاغذ روزنامه – سلولزی- قیمت کاغذ – قیمت مقوا – سفارش کاغذ – سفارش مقوا – مقاله کاغذ – مقاله مقوا
Copyright © 2008-2018 Toseae Tejarat Papirous Co. All rights reserved :: کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت توسعه تجارت پاپیروس می باشد