نام شركتتاريخ عضویت
چاپ آبرنگ
26 فروردين 1400
آرتان طلیعه دُرسا
26 فروردين 1400
كپي تك
26 فروردين 1400
  

مدیر انتشارات شهید کاظمی: واردات کاغذ بازار سیاه ایجاد می‌کند/تقدیر از قوه قضاییه در حمایت از تولید داخلی کاغذ
14 فروردين 1400
مدیر انتشارات شهید کاظمی گفت: با مطالعه بسیاری از خبر‌ها و گزارش‌ها متوجه شدم برخی از ناشران تاکید ویژه بر روی واردات کاغذ از خارج از کشور دارند این در حالی است که ارائه کاغذ با سوبسیت، بازار سیاه ایجاد می‌کند و عرضه کاغذ داخلی پای دلالان را برای همیشه از این حوزه کوتاه می‌کند.

حمید خلیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون تولید کاغذ داخلی گفت: می‌توانم به جرات بگویم که انتشارات شهید کاظمی یکی از انتشاراتی‌هایی است که در سال ۹۵ تمام کاغذ مورد نیاز خود را از کاغذ تولید داخل تامین کرده و در این میان توانست به بهره وری ارزنده‌ای دست یابد.

وی در همین راستا ادامه داد: انتشارت شهید کاظمی درسال ۹۵ از کاغذ‌هایی که در کارخانجات کاغذ مازندران و یا کاغذ پارس تولید می‌شد استفاده کرد و در این زمینه توانستیم کتاب‌های فراوانی را منتشر کنیم این تجربه من نشان می‌دهد که اگر بخواهیم می‌توانیم با یک برنامه از پیش تعیین شده کتاب‌ها را به کیفیت خوب به دست مشتریان و مخاطبان بدهیم.

خلیلی به چگونگی استفاده از کاغذ داخلی اشاره و بیان کرد: اگرچه به گفته برخی از ناشران کاغذ داخلی با مشکلاتی از نظر کیفیت همراه است، اما باید این مهم را مورد توجه قرار داد که می‌توانیم با همراهی یکدیگر زمینه را برای افزایش کیفیت بیشتر کاغذ داخلی فراهم کرده و در نهایت پس از چند سال به خودکفایی کامل و حتی به صادرات دست یابیم من برای آنکه بتوانم مشکل کاغذ داخلی را حل کنم محتوا‌ها را طوری برنامه ریزی کرده و در صفحه بندی قرار می‌دادم که خط‌های صفحه پشت و رو در یک راستا قرار بگیرد بدین ترتیب کتاب با کیفیت حتی با کاغذ کاهی ساخت داخل تولید و بسیار تمیز و مرتب منتشر می‌شد.

بیشتر بخوانید:
برای مشاهده آخرین خبر از کاهش قیمت کاغذ اینجا کلیک کنید

وی رویکرد قوه قضاییه در راستای تولید داخلی کاغذ را ارزنده و ارزشمند دانست و افزود: در خبر‌ها متوجه شدم که رئیس قوه قضاییه با پیگیری‌های خود تلاش دارد تا بار دیگر به تولید کاغذ داخلی کمک کرده و کارخانه‌های کاغذ را به یک کارخانه مولد و تولید کننده کاغذ در سراسر کشور تبدیل کند، این گامی موثر در راستای خودکفایی و رفع کمبود‌ها و نیاز داخل به کاغذ به شمار می‌رود، زیرا کاغذ یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود.

*** باید در زمینه تولید کاغذ به خودکفایی برسیم

مدیر انتشارات شهید کاظمی با اشاره به این امر که کاغذ همواره و همیشه یک کالای مورد استفاده برای جامعه بشری است تاکید و افزود: کاغذ کالایی است که هرگز از چرخه نیاز جامعه بشری کنار نخواهد رفت لذا باید تلاش کرد تا در این زمینه به خودکفایی برسیم اکنون که بسیاری از تحریم‌ها زمینه را برای عدم دسترسی به کاغذ که کالایی ارزشمند است فراهم کرده می‌توانیم با کمک تولید داخل به نیاز امروز پاسخ دهیم و چنانچه اراده ملی و همراهی و پیگیری قوه قضاییه برای شکل‌گیری کاغذ تولید داخل انجام شود، قطعاً با رویداد‌های بسیار خوبی در آینده روبه‌رو خواهیم بود.

خلیلی در پاسخ به بیان برخی از ناشران پیرامون نیاز جامعه ما به کاغذ‌های وارداتی ابراز کرد: با مطالعه بسیاری از خبر‌ها و گزارش‌ها متوجه شدم برخی از ناشران تاکید ویژه بر روی واردات کاغذ از خارج از کشور دارند این در حالی است که ارائه کاغذ با سوبسیت، بازار سیاه ایجاد می‌کند و عرضه کاغذ داخلی پای دلالان را برای همیشه از این حوزه کوتاه می‌کند. حوزه نشر نیازمند تعادل بازار کاغذ در داخل است و در این میان سود‌های هنگفتی نصیب برخی از افراد می‌شود در حالیکه ناشران واقعی با چالش‌ها و مشکلات بسیاری برای تامین کاغذ روبرو هستند پس با شکل‌گیری تولید داخل می‌توانند دست بسیاری از این دلالان را از بازار کاغذ کوتاه کنند.

*** کاغذ داخلی کاغذی با بهره وری برای ناشران

وی پیرامون تولید کاغذ در داخل کشور اشاره و بیان کرد: من در سال‌های گذشته از کاغذ کرم رنگ که از نیشکر در داخل تولید می‌شد و سبب قطع شدن هیچ درختی نیز نمی‌گردید استفاده می‌کردم این نوع کاغذ کاغذی بسیار خوب بود و در عین حال قیمت بسیار مناسبی داشت استفاده از این نوع کاغذ سبب شد که علاوه بر اینکه اقتصاد نشر به خطر نیفتد قیمت کتاب را بسیار مناسب به بازار عرضه کنیم این تجربه‌ای است که من در طی سال‌های گذشته به آن دست یافتم و شاهد کسب سود بسیار ارزنده نیز در سال ۹۵ شدم، ناشران به خوبی می‌دانند که مهمترین آیتم برای خرید کتاب از نگاه مخاطبان قیمت است بنابراین سرمایه‌گذاری و تدابیر لازم برای شکل‌گیری کارخانه‌ای با تولید کاغذ داخلی یک ضرورت محسوب می‌شود.

***لزوم سرمایه گذاری در کاغذ داخلی

مدیر انتشارات شهید کاظمی پیشنهاد کرد: اختصاص بودجه برای تسهیل در تولید کاغذ داخلی امری بسیار ضروری است چنانچه یک سال این بودجه به حوزه تولید کاغذ اختصاص یابد قطعاً در سال‌های بعد شاهد استفاده و بهره وری از این سرمایه گذاری خواهیم بود.

خلیلی به قیمت هر صفحه کتاب در روز‌های اخیر اشاره و بیان کرد: اکنون ناشران هر صفحه کاغذ کتاب را ۱۸۰ تومان محاسبه می‌کنند و من تلاش دارم تا با پایین آوردن قیمت پشت جلد کتاب این کالا را با قیمت مناسب تری در اختیار مخاطب قرار دهم و هر صفحه کتاب را با قیمت ۱۶۰ تومان به بازار ارائه کنم تا بتوانم همچنان مخاطبان خود را حفظ کرده و در عین حال تولید و اهداف از پیش تعیین شده دست یابم.

***ضرورت تولید زینک داخلی

مدیر انتشارات شهید کاظمی به تولید زینک نیز اشاره و بیان کرد: من معتقدم باید زمینه را برای تولید زینک در داخل نیز فراهم کنیم، زیرا تمام مواد اولیه برای تولید این کالا در داخل کشور وجود دارد چنانچه زینک در داخل تولید شود علاوه بر کوتاه کردن دست دلالان می‌‌تواند تا قیمت این کالا را نیز کاهش دهد و این رویکردی ارزشمند و قابل ستایش است.

***کاغذ تولید داخل کمیاب و ارزان

وی به قیمت کاغذ داخلی در بازار امروز اشاره و ابراز کرد: اکنون کاغذ داخلی در ایران بسیار کم و در بازار نایاب است، اما اگر وجود داشته باشد با بندی ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که همان کاغذ که از خارج از کشور وارد شده هر بند ۵۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود البته این قیمت برای کاغذ ۹۰ در ۶۰ است که به کاغذ سه و نیم ورقی معروف است، اما من به استفاده از کاغذ داخلی اعتقاد بسیاری دارم، در گذشته نیز بسیاری از چاپخانه‌ها ایراد می‌گرفتند که از کاغذ داخلی نمی‌توان استفاده کرد، ولی من ثابت کردم که می‌توان با کمی تجربه و در پیش گرفتن رویکردی خاص از این کالا برای تولید کتاب خوب استفاده کرد و روی بسیاری از این تصورات اشتباه که کاغذ تولید داخل را کاغذ مناسب کتاب نمی‌دانستند خط بطلان بکشم.

خلیلی ضمن بیان ضرورت تولید کاغذ داخلی خاطرنشان کرد: هنگامی که تولید داخلی کاغذ شکل بگیرد قطعاً پای بسیاری از دلالان ارز از بازار کوتاه خواهد شد و این بسیار ارزنده و ارزشمند است.

کاغذ – مقوا- خرید کاغذ- فروش کاغذ – خرید مقوا – فروش مقوا- تحریر – گلاسه – پشت طوسی – کرافت – دستمال کاغذی – کاغذ روزنامه – سلولزی- قیمت کاغذ – قیمت مقوا – سفارش کاغذ – سفارش مقوا – مقاله کاغذ – مقاله مقوا
Copyright © 2008-2021 Toseae Tejarat Papirous Co. All rights reserved :: کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت توسعه تجارت پاپیروس می باشد